راهنمای خرید گواش

راهنمای خرید گواش

گواش در واقع نوعی رنگ می‌باشد که از ترکیب با آب تشکیل می‌شود، رنگ‌دانه‌هایی که سبب تشکیل آن می‌شوند در واقع هرکدام به صورت جداگانه‌ای به دست آمده و ساخته می‌شوند. از آن برای نقاشی کردن و سبک خاصی از نقاشی استفاده می‌شود.

کاربرد گواش

تابلوهای نقاشی بهترین نمونه برای استفاده کردن از این رنگ می‌باشند که به کمک این رنگ می‌توان در آن‌ها تصاویری بدیع و زیبا خلق کرد. بهترین نقاشان همیشه به نقاشی کردن با این رنگ علاقه‌مند بوده و این کار را شاید یک‌بار در طول زندگی هنری خود تجربه کرده‌اند. بهترین انیمیشن‌های تاریخ سینمای جهان، در ابتدا به کمک نقاشی با گواش تهیه شده‌اند. آبرنگ و گواش دارای شباهت‌های بسیار زیادی می‌باشند، به طوری که تشخیص این دو از هم دیگر می‌تواند کار دشواری باشد.

ویژگی‌های گواش

آبرنگ و گواش دارای تفاوت‌هایی به شرح زیر می‌باشند:

گواش از آبرنگ غلیظ‌تر بوده و اثر بیش‌تر بر روی کاغذ می‌گذارد. رنگی که آن بر روی کاغذ باقی می‌گذارد، دارای اثر و ماندگاری بیش‌تری می‌باشد و نیازی به ترکیب شدن با آب ندارد و تنها ترکیب با رنگ سفید می‌تواند غلظت آن را بیش‌تر کند. رنگ سفید می‌تواند اثر رنگ‌های آن را بهتر کرده و رنگ‌های روشن‌تری از آن بسازد. با کمک این رنگ می‌توان تمام فضاهای نقاشی را پرکرده و فضای سفید کمتری را در تابلو یا برگه نقاشی باقی گذاشت.

اگر به دنبال استفاده کردن از رنگ‌هایی شفاف و مقاوم هستید، می‌توانید از وجود زیبای گواش بهره‌مند شوید. در برابر آب بسیار مقاوم بوده و ضد آب می‌باشد. این رنگ در برابر آب تغییر شکل نمی‌دهد و استحکام بالایی را دارا می‌باشد. این مسئله برای نقاشان می‌تواند بسیار مهم بوده و اثر نقاشی نقاش به این طریق از بین نمی‌رود.

نفوذ آب در این رنگ سبب روشن‌تر شدن آن می‌شود و نقاشی را خراب نمی‌کند، نقاشی برای نقاش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و بسته به نوع و سبک آن، نقاش یکی از دو نوع رنگ را برای نقاشی انتخاب خواهد کرد. در واقع این دو رنگ به یک اندازه کاربردی و مهم هستند؛ اما نقاش بنا بر نیاز و سلیقه خود یکی از این دو را انتخاب خواهد کرد. مزایا و معایب این دو رنگ به یک میزان بوده و به یک اندازه بین نقاشان محبوب می‌باشند. گواش نسبت به رنگ‌دانه‌های دیگری سطح پوشانندگی بیش‌تری را دارا می‌باشد. به همین علت استفاده کردن از آن در نقاشی‌هایی که نیاز به پوشانندگی زیادی دارند بسیار مناسب‌تر می‌باشد.

تاریخچه

تاریخچه آن حدوداً به ۶۰۰ سال پیش بازمی‌گردد و در زمان‌های گذشته از آن برای نقاشی‌های مهم استفاده شده است. در نقاشی‌های سلطنتی و نقاشی‌های روزمره از آن به عنوان رنگی ماندگار و محبوب استفاده شده و نقاشان آن را در آثار هنری خود بکار می‌بردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *