راهنمای خرید کیف و کوله مدرسه

راهنمای خرید کیف و کوله مدرسه

این روزها که بازار خرید لوازم مدرسه داغ است، باید دقت بیشتری در انتخاب کیف و کوله کرد. کیف‌ها و کوله‌های مدرسه انواعی چون محافظ ستون فقرات، چرخ‌دار، اسپرت، کج و مانند آن را در برمی‌گیرد اما خوب است پیش از خرید، برخی نکات را رعایت کنید تا از خریدتان پشیمان نشوید.

ویژگی یک کوله پشتی مناسب

همان گونه که می‌دانیم یکی از معمول‌ترین راه‌های بردن کتاب، دفتر و دیگر وسایل مورد نیاز به مدرسه کیف یا کوله پشتی می‌باشد که به‌وسیله آن حجم زیادی از دفتر، کتاب و لوازم التحریر جابجا می‌شود.

 • کوله پشتی باید چرمی یا برزنتی باشد تا به راحتی تغییر شکل ندهد و شکل آن با قرار دادن کتاب، دفتر و … تغییر نکند. یک کوله پشتی خوب برای مدرسه، باید بند پهنی داشته باشد تا وزن کیف با کمک شانه‌ها و مفصل ران قابل حمل باشد. داشتن یک لایه اسفنجی در پشت کیف باعث می‌شود فشار بر روی ستون مهره‌ها کمتر شود.
 • خودتان را وزن کنید، عدد وزنتان را تقسیم‌بر ۱۰ کنید. اگر در دوره دبستان یا راهنمایی درس می‌خوانید، وزن کیف و کوله‌ مدرسه‌تان همراه با وسایل آن باید مقداری کمتر از ۱۰ درصد وزن خودتان باشد.
 • وزن کیف و کوله‌ دبیرستانی‌ها همراه با وسایلی که در آن می‌گذارند باید کمتر از ۱۵ درصد وزن خودشان باشد.
 • کوله‌ سنگین‌تر از حد مذکور باعث بروز مشکلاتی چون آرتروز شانه، فشار بر عضلات گردن و پشت، قوس ستون ‌فقرات و ناراحتی‌های عضلانی و استخوانی در نواحی اطراف کوله می‌شود.
 • پهنای کوله برای استفاده‌ کودکان نباید از پهنای تنه‌ آن‌ها تجاوز کند.
 • اگر به جای کوله از کیف استفاده می‌کنید نیز در صورت سنگینی بیش از حد آن به استقبال ابتلا به آرتروز مچ و احساس درد در عضلات بازو رفته‌اید.
 • کیف‌ها و کوله‌های تک بند که بندشان معمولاً از یک سمت بدن بر دوش می‌افتد، در صورت استفاده‌ طولانی مدت سبب نامتقارن شدن ستون مهره‌ها و احساس درد در نواحی شانه، گردن و کمر می‌شود.
 • بند کیف یا کوله حداقل باید شش سانتی‌متر عرض داشته باشد تا وزن آن با فشار بر رشته‌های عصبی یا نواحی گذر رگ‌های خونی باعث آسیب، ضعف و گزگز دست یا بازو و شانه نشود.
 • کوله را طوری بر پشت خود قرار دهید که حین حرکت پیچ و تاب نخورد یا جا به جا نشود.
 • بخش فوقانی کوله نباید بالاتر از شانه‌هایتان باشد. بخش تحتانی آن باید بالاتر از استخوان لگن و باسن قرار گیرد.
 • کوله‌ای بخرید که دو بند شانه‌ای و یک بند کمری داشته باشد. بندهای کوتاه یا بلند شونده‌ قابل تنظیم، پهن و اسفنجی، با توزیع مناسب‌تر وزن، فشار و آسیب کمتری به بدن وارد می‌کند.
 • حین خرید کیف افزون بر معیار پهنا و نرمی اسفنجی بند آن، دقت کنید که دسته‌ آن سفت، خشک و خیلی باریک نباشد.
 • مشخص شده که درصد بسیار زیادی از دردهای دست، شانه، پشت و کمر دانش آموزان، طریقه‌ استفاده‌ نادرست از کوله پشتی و کیفشان است.
 • کیف و کوله باید روی کمر بیفتد. هیچ وقت بندها را آن‌قدر شل و بلند نکنید که کوله روی باسن یا حتی زیر آن قرار گیرد.
 • سعی کنید همواره کوله‌ خود را سبک نگاه دارید و آن را به گونه‌ای صحیح حمل کنید.

شرایط حمل کوله پشتی

در حالت طبیعی کوله پشتی پس از آویزان کردن باید حدود ۳ سانتی‌متر بالاتر از خط گودی کمر قرار گیرد. داشتن یک لایه اسفنجی در پشت کیف باعث می‌شود که فشار بر روی ستون مهره‌ها کمتر شود. استفاده نادرست از آن منجر به تغییر شکل اندام و افزایش احتمال ابتلا به ضایعات ستون فقرات درد در ناحیه کمر و ناهنجاری‌های قامتی می‌شود.

وزن کیف یا کوله پشتی باید ۱۵-۱۰ درصد وزن دانش آموز باشد یعنی اگر فرزند شما تقریباً ۲۰ کیلوگرم وزن داشته باشد وزن کیف او با وسایل موجود در آن باید حدود ۲-۳ کیلوگرم باشد. حداکثر زمان برای حمل کوله پشتی ۳۰ دقیقه است و در صورت حمل آن بیش از ۳۰ دقیقه، باید وزن آن را سبک‌تر کرد.

خرید کیف مدرسه، کوله پشتی مدرسه

وزن کیف یا کوله پشتی باید ۱۵-۱۰ درصد وزن دانش آموز باشد

عوارض کوله پشتی‌های غیراستاندارد

استفاده از کوله پشتی‌های غیراستاندارد عوارضی چون ابتلا به کمر دردهای مزمن – گودی کمر – شانه‌های نامتقارن – تمایل شانه‌ها به طرف جلو و انحنای ستون مهره‌ها را در پی خواهد داشت. شیوع کمردرد، انحنای ستون مهره‌ها و خم شدن شانه‌ها به طرف جلو در میان دانش آموزان دختر بیشتر از پسران گزارش شده است.

نکته قابل توجه اینکه ناهنجاری‌های قامتی با تغذیه مناسب، ورزش، یادگیری اصول صحیح نشستن و راه رفتن، در مراحل اولیه قابل درمان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *